Hrvaško podjetje Varteks, nekdaj vodilno v modi in tekstilni industriji, se sooča s hudo finančno krizo in je pred bankrotom. Nadzorniki so v petek podprli predlog uprave za začetek stečajnega postopka, isto odločitev pa so v ponedeljek podprli tudi zaposleni.
Podjetje Varteks že več kot 60 dni ni moglo razpolagati s svojim računom, kar je sprožilo potrebo po stečaju. Čeprav bi finančna uprava avtomatično začela stečaj po 120 dneh blokade računa, bo uprava varaždinskega podjetja, podprta s strani nadzornega sveta in delavcev, vlogo za stečaj vložila že prej, je pojasnil predsednik uprave Karlo Koprek za hrvaško tiskovno agencijo Hina.
Koprek je po sestanku z delavci v ponedeljek pojasnil, da so se delavci strinjali s stečajem, saj je to edini način, da prejmejo zaostale plače in da podjetje nadaljuje s poslovanjem pod vodstvom stečajnega upravitelja. Poudaril je, da bi uprava lahko vložila zahtevo za stečaj tudi brez podpore delavcev, vendar se tega niso želeli lotiti.
Sodišče za gospodarske zadeve bo odločalo o začetku stečajnega postopka in imenovalo stečajnega upravitelja. Vsi zaposleni bodo prejeli odpovedi, vendar pa bodo nekateri morda ponovno zaposleni, odvisno od prihodkov, ki jih bo podjetje ustvarilo v nadaljevanju poslovanja. Koprek je izrazil prepričanje, da bodo lahko vsi zaposleni v trgovini na drobno nadaljevali z delom, del proizvodnje pa bo prav tako ostal v obratovanju.
Delavci podjetja Varteks so že maja stavkali zaradi neizplačanih plač, vendar je vodstvo zagotovilo izplačilo preko sklada agencije za zavarovanje terjatev delavcev. Poleg tega je bila imenovana nova uprava, vendar težave z likvidnostjo podjetja niso uspešno rešili, kljub novim kapitalskim vložkom.
Varteks je lani ustvaril 14,6 milijona evrov prihodkov, kar je za 15 odstotkov manj kot leto prej, ob tem pa je beležil izgubo v višini 4,4 milijona evrov, kar je skoraj 60 odstotkov več kot leto pred tem. Podjetje je konec leta zaposlovalo 633 ljudi, večinoma žensk s področja Varaždina.
Zgodovina Varteksa sega v leto 1918, ko je bila ustanovljena tekstilna tovarna v Varaždinu. V preteklih letih so se financiranju poslovanja in ohranjanju blagovne znamke posvečali zasebni vlagatelji preko dokapitalizacij. Kljub temu je podjetje moralo prodati vrsto nepremičnin, da bi ohranilo proizvodnjo, v svojih najboljših časih pa je zaposlovalo več kot deset tisoč ljudi.