Gospodarstvo in država ostajata na ločenih bregovih

Omenjena sprememba zakona naj bi bistveno poslabšala konkurenčnost slovenskega izvozno usmerjenega gospodarstva v primerjavi s konkurenčnimi državami članicami EU. V preteklosti so napoteni delavce v primerjavi z delavci, ki prejemajo enako bruto plačo v Sloveniji, prejemali nižje pokojnine, država je dobila priliv v pokojninsko blagajno, za sosednje države pa je to pomenilo nelojalno konkurenco, zaradi česar je bil na ravni Evropske unije (EU) sprožen postopek zoper Slovenijo.

Tako so številne gospodarske in delodajalske organizacije po vzoru ostalih evropskih držav z ministrstvom za finance, ministrstvom za gospodarstvo in delo ter socialne zadeve skušale za ta podjetja doseči dogovor o dohodninskih olajšavah.

Ministrstvo za finance je bilo zadolženo, da v tem prehodnem obdobju pripravi analizo o vplivu sprememb na konkurenčnost tega dela gospodarstva in po potrebi predlaga ukrepe, a zadevo so po mnenju številnih neustrezno predstavili. Kot poudarja Podgornikova so v svojih analizah prišli do drugačnih rezultatov.

Ker medsebojnega soglasja niso dosegli, je veliko podjetnikov začelo pogledovati v tujino. A kot opozarja direktorica Štajerske gospodarske zbornice so na koncu poraženi vsi – podjetniki, delavci, država in prejemniki proračunskega denarja.