Predstavniki sindikatov, delodajalcev in vlade so po ponedeljkovem nesoglasju včeraj dosegli dogovor in podpisali predlog pokojninske novele, ki ga je pripravila pogajalska skupina Ekonomsko-socialnega sveta (ESS). Premier Robert Golob je dogovor označil kot uspeh socialnega dialoga, vlada pa si želi, da bi novela še pred poletjem prišla v parlament, zdaj pa sledi javna razprava.
Sindikalni predstavniki priznavajo, da gre za kompromis, saj rešitve niso popolne, a so ugodnejše od prvotnih vladnih predlogov. “Spremembe bolj vplivajo na prihodnje upokojence kot na sedanje,” je poudarila Lidija Jerkič, predsednica Zveze svobodnih sindikatov Slovenije. Kljub temu pa prinašajo tudi nekatere izboljšave za že upokojene, postopno uvajanje reform pa omogoča daljša prehodna obdobja, zlasti pri zviševanju upokojitvene starosti. Sindikati so morali sprejeti tudi dejstvo, da se prispevne stopnje za delodajalce ne bodo povečevale. Med zahtevnejšimi točkami pogajanj je bilo tudi vprašanje usklajevanja pokojnin.
Eden izmed ključnih pozitivnih premikov je postopno zvišanje odmernega odstotka na 70 odstotkov, kar je izpostavil Jakob Počivavšek iz Konfederacije sindikatov Slovenije Pergam. Da bi se izognili negativnim posledicam za sedanje upokojence, so prehodna obdobja podaljšali do leta 2035, način usklajevanja pokojnin pa celo do leta 2040. Od prihodnjega leta bo veljala nova formula usklajevanja – namesto dosedanjega razmerja 60:40 (rast plač proti inflaciji) bo veljalo razmerje 50:50, ki bo ostalo do leta 2030. Nato se bo do leta 2040 postopoma spreminjalo, pri čemer bo le še 20 odstotkov vezanih na rast plač in 80 odstotkov na inflacijo.
Višji, 70-odstotni odmerni odstotek za polno pokojninsko dobo bo začel veljati od leta 2035. Njegovo postopno zviševanje se bo začelo leta 2028, hkrati pa se bo podaljševalo referenčno obdobje za izračun pokojnine ter postopno zviševala starostna meja za upokojitev. Ta se bo med letoma 2028 in 2035 vsako leto povečala za tri mesece, tako da bo po letu 2035 upokojitev z 40 leti delovne dobe brez dokupa mogoča pri starosti 62 let, ob najmanj 15 letih zavarovalne dobe pa pri 67 letih – kar je dve leti kasneje kot zdaj. Ohranili pa so se tudi dosedanji bonusi, kot sta znižanje starostne meje zaradi skrbi za otroka v prvem letu in za čas služenja obveznega vojaškega roka.