Od novembra lani je bila cena električne energije za gospodinjstva ponovno regulirana, kar je sovpadalo z začetkom zimske sezone in veljavnostjo spremenjenega obračuna omrežnine. A regulacija se izteka konec tega meseca, kar odpira vprašanja o prihodnjih cenah električne energije. Pred uvedbo trenutne ureditve je bilo 90 % porabljene elektrike cenovno omejenih, preostalih 10 % pa so dobavitelji zaračunavali po tržni ceni.
Minister za infrastrukturo Bojan Kumer je na vprašanje o možnosti podaljšanja regulacije jasno odgovoril, da tega ne načrtujejo.
“Zagotovo se regulacija konča konec februarja. Kot minister dobavitelje pozivam, da cene prilagodijo realnim tržnim razmeram,” je poudaril Kumer. Hkrati je slovenske dobavitelje električne energije pozval k premisleku o veleprodajnih cenah, ki so veljale lani za letošnje leto. “Če so svoj portfelj ustrezno upravljali, pričakujem, da prilagodijo cene glede na dejanske tržne razmere, kakršne so bile leta 2024 za leto 2025,” je dodal.
Trenutno objavljeni redni ceniki dobaviteljev kažejo, da so njihove cene skoraj dvakrat višje od regulirane cene, ki je za enotno tarifo znašala 77 evrov na megavatno uro brez DDV. To pomeni, da bodo gospodinjstva brez regulacije soočena z višjimi stroški, razen če dobavitelji prilagodijo cene glede na tržne pogoje.
Poleg tega vlada ne načrtuje podaljšanja uredbe, ki do konca februarja gospodinjstva oprošča plačila prispevka za podporo proizvodnji elektrike iz obnovljivih virov in soproizvodnje z visokim izkoristkom. Minister Kumer pa je napovedal, da bi se ta prispevek v prihodnje lahko znižal.
Iztekanje regulacije in drugih olajšav odpira pomembna vprašanja za gospodinjstva, saj bodo od marca naprej stroški elektrike odvisni od tržnih razmer in pripravljenosti dobaviteljev na prilagoditev cen. Organizacije za zaščito potrošnikov pozivajo k transparentnosti cen in zaščiti ranljivejših skupin, saj bi višje cene lahko znatno vplivale na proračune gospodinjstev.