Ameriške volitve se hitro približujejo, na njih pa bo okoli 224 milijonov volivcev odločalo, ali bo republikanski kandidat Donald Trump ponovno prevzel predsedniški položaj ali pa bo ZDA dobila svojo prvo predsednico, demokratsko kandidatko Kamalo Harris. Pomembno je poudariti, da zmagovalec volitev ne bo tisti, ki zbere največ glasov volivcev, temveč tisti, ki pridobi večje število elektorskih glasov. Za zmago je potrebno zbrati vsaj 270 od skupno 538 elektorskih glasov.

Ključni trenutek za Ameriko

Vprašanje, kdo bo zmagovalec – Kamala Harris ali Donald Trump – je v središču pozornosti celotnega sveta. Američani bodo na volišča odšli 5. novembra, vendar njihovi glasovi ne bodo neposredno odločali o novem predsedniku. Zmaga se namreč doseže s številom elektorskih glasov, ki jih vsaka zvezna država dodeli na podlagi števila svojih prebivalcev.

Kalifornija, ki ima največ elektorjev (54), je v tem smislu najpomembnejša, medtem ko šest najmanj poseljenih držav, kot so Wyoming in Alaska, vsaka prispeva le tri elektorske glasove. V Wyomingu en elektorski glas predstavlja približno 193 tisoč ljudi, medtem ko v Kaliforniji ta številka znaša 722 tisoč.

Kako deluje elektorski sistem?

Za zmagovalca velja, da dobi vse elektorske glasove v posamezni zvezni državi, kar pomeni, da tudi če kandidat izgubi le za en glas, vsi glasovi gredo zmagovalcu. Edini izjemi sta Maine in Nebraska, kjer imajo drugačen sistem razdeljevanja elektorskih glasov.

Elektorji se običajno zberejo sredi decembra, da uradno potrdijo zmagovalca. Čeprav naj bi glasovali v skladu z volitvami v njihovi zvezni državi, so se zgodili primeri, ko so nekateri elektorji odstopili od te prakse. V 17 zveznih državah ni zakona, ki bi jih zavezoval, da glasujejo za kandidata, ki je zmagal.

Obsežne volitve

Volitve se odvijajo vsakih štiri leta v torek, ki sledi prvemu ponedeljku novembra. Poleg predsednika bodo Američani na teh volitvah izbirali tudi člane predstavniškega doma, tretjino senatorjev, guvernerje, mestne svetnike in odločali o številnih referendumih.

Nihajoče države odločajo o izidu

Sedem ključnih “nihajočih držav”, ki lahko odločijo o izidu volitev, vključuje Pensilvanijo, Michigan, Wisconsin, Georgijo, Arizono, Nevado in Severno Karolino. Te države predstavljajo okoli 18 odstotkov ameriškega volilnega telesa in igrajo pomembno vlogo pri končnem izidu volitev.