Devetnajsta seja Mestnega sveta Maribor, ki je potekala v četrtek, 28. novembra, je prinesla obravnavo ključnih tem za prihodnost mesta. Svetniki so se posvetili različnim vprašanjem, povezanih z infrastrukturo, trajnostnim razvojem ter podporo lokalnim pobudam in organizacijam. Sprejete odločitve bodo pomembno vplivale na nadaljnji razvoj Maribora in kakovost življenja njegovih prebivalcev.
Mariborski mestni svet je presenetljivo zavrnil prvi osnutek občinskega proračuna za leto 2025, kljub rekordno zastavljenemu obsegu v višini 202 milijonov evrov. Svetniki so v razpravi izpostavili, da proračun temelji na predpostavki o zadolževanju, ki presega trenutno zakonsko dovoljene meje. Predlog je predvideval zadolževanje v višini 24 milijonov evrov, kar temelji na pričakovanju spremembe zakona o financiranju občin. Ker zakon še ni bil sprejet, so številni svetniki ocenili, da je predlog nezakonit.
Med razpravo so svetniki izrazili skrb glede večjih projektov, predvsem visokih stroškov gradnje Centra Rotovž, ter opozorili na nezadostna sredstva za humanitarne organizacije in razvoj obrobnih delov mesta. Prav tako so pozvali k previdnejšemu načrtovanju zaradi negotovosti, povezane z reformo plač v javnem sektorju, in poudarili potrebo po večjem dialogu za oblikovanje uravnoteženega proračuna. Ob tem pa poudarjajo večjo vključenost države pri financiranju vzhodne Slovenije.
Mestni svet je v okviru trajnostnega razvoja sprejel več ukrepov za izboljšanje javnega prometa v Mariboru. Z načrti za posodobitev voznega parka z desetimi električnimi avtobusi, katerih skupna vrednost znaša 7,05 milijona evrov, želijo zmanjšati emisije in izboljšati kakovost zraka v mestu. Občina je za ta projekt na razpisu Eko sklada pridobila dobrih pet milijonov evrov nepovratnih sredstev, kar znatno zmanjšuje finančno breme. Za infrastrukturno podporo bo občina še letos začela postopek za postavitev treh novih hitrih polnilnic, naslednje leto pa bo sledila dodatna širitev s šestimi polnilnicami, ki bodo umeščene na ključne prometne lokacije. Takšna vlaganja potrjujejo prizadevanja za trajnostne rešitve v mestnem prometu ter spodbujajo uporabo okolju prijaznejših prevoznih sredstev.
Seja Mestnega sveta Maribor je prinesla pomembne odločitve, ki bodo oblikovale prihodnost mesta. Poleg razprave o proračunu, ki je bil zavrnjen zaradi skrbi o prekomernem zadolževanju, so svetniki obravnavali tudi več ključnih projektov, vključno z načrti za trajnostni razvoj in izboljšanje infrastrukture. Sprejetje ukrepov za širitev električnega javnega prevoza ter posodobitev polnilne infrastrukture sta le del prizadevanj za zeleni Maribor. Med drugim so bili potrjeni tudi projekti za obnovo glavne avtobusne postaje ter nabavo novih parkomatov, kar bo pripomoglo k večji funkcionalnosti mestnega prometa. Svetniki so izpostavili tudi potrebo po večjem vlaganju v humanitarne organizacije ter spodbujanju razvoja na obrobju mesta, kar bo omogočilo bolj enakomeren napredek in večjo socialno vključenost.