Danes je začela veljati uredba, s katero je Avstrija podaljšala izvajanje mejnega nadzora na mejah s Slovenijo, Madžarsko, Češko in Slovaško. O tem je obvestilo avstrijsko notranje ministrstvo.
Po besedah notranjega ministra Gerharda Karnerja bodo varnostni ukrepi na obmejnih območjih potekali v prilagojeni in bolj prožni obliki. Poudaril je, da je treba v okviru evropskega pakta o migracijah in azilu okrepiti zaščito zunanjih meja Evropske unije, hkrati pa zagotoviti dodatne ukrepe za varovanje avstrijskega obmejnega prostora.
Karner je pojasnil, da je sistem nadzora meja doživel spremembe, zaradi katerih je postal bolj prilagodljiv različnim razmeram. Namesto omejenega izvajanja stalnih kontrol na posameznih točkah bodo pristojni organi uporabljali širši in bolj dinamičen pristop k nadzoru.
Kot je še navedel minister, je namen prenovljene strategije učinkoviteje preprečevati delovanje tihotapcev in drugih storilcev kaznivih dejanj, pri tem pa čim manj posegati v potovanja in vsakodnevne prehode meje zakonitih potnikov. Sporočilo je bilo objavljeno v nedeljo.
Avstrija je nadzor na mejah s Slovenijo in Madžarsko prvič uvedla leta 2015 v času povečanega migrantskega vala. Od takrat ukrep redno podaljšuje v šestmesečnih obdobjih. Na mejah s Češko in Slovaško pa je nadzor vzpostavljen od jeseni 2023.
Nazadnje je avstrijska vlada ukrep podaljšala decembra lani, njegova veljavnost pa se je iztekla 15. junija. Oblasti kot ključni razlog za nadaljnje izvajanje nadzora navajajo tveganja, povezana z nezakonitimi migracijami ter tihotapljenjem migrantov.


















