Langerjeva vila, ki velja za kulturni spomenik lokalnega pomena, ima bogato zgodovinsko vrednost. Zgrajena leta 1843 je skozi čas služila različnim namenom – v obdobju med obema vojnama je bila otroško zavetišče in mladinski dom, po drugi svetovni vojni pa so v njej delovali gostinska šola in športni klubi.

Leta 2020 je vila postala last Mestne občine Maribor, ki zdaj načrtuje njeno celovito obnovo. Cilj projekta je ohranitev kulturne dediščine in prilagoditev objekta sodobnim potrebam. Po prenovi bodo v njej delovali prostori Mestne četrti Koroška vrata, različna društva, omogočeno bo medgeneracijsko druženje, kulturne in športne dejavnosti ter protokolarni dogodki.

Evropska sredstva omogočajo obnovo

Ker gre za večmilijonski projekt, je občina iskala dodatne finančne vire. Uspešna prijava na razpis mehanizma CTN je omogočila sofinanciranje iz evropskih in državnih sredstev. Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj je 19. februarja 2025 izdalo odločitev o podpori projektu.

Skupna investicija znaša 4.749.371,25 evrov, pri čemer bo Evropska unija prispevala 3.775.927,21 evrov, država 666.340,10 evrov, preostanek pa bo pokrila Mestna občina Maribor.

Zaključek del predviden v letu 2026

Obnova je že v polnem teku, dela potekajo pod nadzorom strokovnjakov Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS). Gradbena dela izvaja podjetje MATA TIM d.o.o., zaključek projekta pa je načrtovan v prvi polovici leta 2026.

Prejšnji članekNekdanji člani sveta zavoda DSO Tezno kritični do izjav direktorice in opozarjajo na netransparentnost
Naslednji članekSlovenci optimistični glede življenja, a razdeljeni glede prihodnosti države