V torek se bo s pisanjem eseja iz slovenščine začela splošna matura. K prvemu delu izpita se je prijavilo 6747 kandidatov. Z istim dnem se bo za učence 6. in 9. razreda osnovne šole začelo tudi nacionalno preverjanje znanja (NPZ), ki ga bo letos pisalo 43.444 učencev.
Dijaki maturo opravljajo v dveh delih
Dijaki bodo v torek pisali prvi del maturskega izpita iz slovenščine, italijanščine ali madžarščine kot maternega jezika. Pisni izpiti iz ostalih predmetov bodo potekali med 1. junijem in 13. junijem, ustni izpiti pa na šolah med 10. in 21. junijem. Rezultate splošne mature bodo kandidati izvedeli 11. julija.
Letos nekoliko manj učencev na NPZ
NPZ bo potekalo do 13. maja. Šestošolce čaka preizkus iz matematike v četrtek, 9. maja, devetošolce pa istega dne še iz tujega jezika (angleščina, nemščina) ali enega od predmetov po izbiri (fizika, likovna umetnost, prvi tuji jezik, zgodovina). Rezultate NPZ bodo šole objavile 24. junija za šestošolce in 14. junija za devetošolce.
Nekaj novosti pri maturi
Letos je pri maturi nekaj novosti. Kandidati imajo možnost elektronskega vpogleda v izpitno dokumentacijo in ugovora na oceno. Prav tako se izboljšuje pravica do opravljanja mature v dveh delih v dveh zaporednih izpitnih rokih.
















