Nocoj se bo v Mariboru z zaključkom in podelitvijo nagrad sklenil 59. Festival Borštnikovo srečanje. Ta osrednji slovenski gledališki festival se letos ponaša z 12 slovenskimi gledališkimi uprizoritvami, ki jih je za tekmovalni program izbral selektor Blaž Lukan. Vrhunec večera bo podelitev Borštnikovega prstana, najprestižnejše nagrade, ki jo bo prejel igralec Branko Šturbej.

Izbor predstav

Selektor Blaž Lukan je izbor tekmovalnih predstav opravil po ogledu približno 100 uprizoritev slovenskih gledališč, ki si jih je ogledal med 6. januarjem in 22. decembrom lani. Pri izboru so ga zanimale predstave, ki ne le prikazujejo dramska besedila, ampak tudi skušajo raziskovati svet zunaj teksta in gledališča. Posebno pozornost je posvetil tistim, ki za to raziskovanje iščejo in najdejo nova izrazna sredstva, tako v delnih znakih kot v celovitem uprizoritvenem sistemu. “Zanimale so me predstave, ki poskušajo artikulirati tudi svet zunaj teksta oziroma uprizoritve ali gledališča kot takega, in predstave, ki za to artikulacijo iščejo – in v veliki meri tudi najdejo – nova izrazna sredstva, tako parcialne znake kot celovit uprizoritveni sistem,” je pojasnil Lukan.

Strokovna žirija

Predstave na festivalu ocenjuje strokovna žirija, ki jo sestavljajo priznani strokovnjaki: Gregor Butala, Darko Lukić, Nikita Milivojević, Natasha Tripney in Barbara Zemljič. Njihova naloga je oceniti in izbrati najboljše predstave, ki bodo razglašene na nocojšnji sklepni slovesnosti.

Sklepna slovesnost

Zaključna prireditev bo potekala v Dvorani Ondine Otta Klasinc Slovenskega narodnega gledališča (SNG) Maribor, režijo pa je prevzela Maša Pelko. Prireditev bosta povezovala igralca Blaž Dolenc in Žan Koprivnik, umetniški program pa bosta obogatila plesalka in koreografinja Urška Centa ter igralec Domen Novak.

Tradicija festivala

Festival Borštnikovo srečanje, ki je poimenovan po prvem slovenskem profesionalnem igralcu in režiserju Ignaciju Borštniku, v Mariboru poteka že od leta 1966 in velja za najpomembnejši slovenski gledališki festival. Sprva je potekal v jesenskem času, pred tremi leti pa so ga prestavili na začetek poletja, da bi še bolj pritegnili občinstvo in ustvarjalce.