DZ je z 51 glasovi za in 33 proti potrdili sklep o nedopustnosti zakonodajnega referenduma o zakonu o investicijah v Slovenski vojski. Državni sekretar na ministrstvu za obrambo Uroš Lampret je v svojem nastopu spomnil na pravno mnenje, ki sta ga izdelala Matej Avbelj in Igor Kaučič in v katerem sta omenjena pravnika ocenila, da zakon izpolnjuje vse pogoje, zaradi katerih je referendum o njem nedopusten. Ti pogoji so, da je pravni predpis po svoji obliki zakon, da vsebuje nujne ukrepe za zagotovitev določenih ustavnih vrednot, te pa so obramba države, varnost in odprava posledic naravnih nesreč.
DS Uroš Lampret na MORS je na 51. izredni seji DZRS pojasnil razloge za nedopustnost razpisa zakonodajnega referenduma o zakonu o investicijah v @Slovenskavojska do leta 2026, kot to določa 90. člen Ustave RS. To ugotavlja tudi Inštitut za ustavno pravo: https://t.co/pybqglayAE pic.twitter.com/Z6wcoOHzHk
— Ministrstvo za obrambo RS (@MO_RS) November 27, 2020
SDS: Slovenija potrebuje dobro vojsko
Na omenjeno pravno mnenje je v razpravi spomnil tudi poslanec SDS Jožef Lenart. V SDS poudarjajo, da Slovenija potrebuje dobro vojsko, “slabo opremljene in slabo usposobljene pa res ne“. Vojska je po njegovih besedah ustavna kategorija in eden od stebrov države. “Ko smo ustanovili svojo državo, smo stopili na pot samostojnosti in suverenosti ter lastno odgovornost do tega, kar imamo. In to smo odgovorni braniti,” je poudaril.
Čestitke poslancem @strankaSDS @StrankaSMC @strankaNSI @strankaDESUS za nastope v DZ ob razpravi o prepovedi referenduma o PKP6. ZA PREPOVED REFER.: 51 PROTI: 29 Z vašo odločitvijo o prepovedi referenduma ste zagotovili 1. milijardo evrov, ki gredo ljudem TAKOJ.
— dr. Vinko Gorenak (@drVinkoGorenak) November 27, 2020
Levica: ljudje investicijam v vojsko nasprotujejo
Da število zbranih podpisov pod pobudo za začetek referendumskih postopkov kaže, da ljudje tako obsežnim investicijam v vojsko nasprotujejo, pa je dejal vodja poslanske skupine Levica Matej T. Vatovec. Vlada se po njegovih besedah tega zaveda, zato se je odločila predlagati sklep o nedopustnosti referenduma, ki pa je je po mnenju Vatovca nezakonit in neustaven.
28 tisoč podpisov
SD in Levica sta v četrtek v DZ vložili več kot 28.000 podpisov za začetek referendumskih postopkov. Vladi očitajo, da v zdravstveni, socialni in gospodarski krizi zapravlja denar za orožje. Koordinator Levice, Luka Mesec je še pred današnjim glasovanjem o nedopustnosti referenduma napovedal, da se bodo v primeru izglasovanja tega sklepa obrnili na ustavno sodišče.
DZ je pravkar prepovedal referendum #780milijonov.
Naš boj se ne končuje. Na protizakonito odločitev se bomo pritožili na ustavno sodišče.
Pokažimo, kaj si mislimo o oblasti, ki je pripravljena zatreti oblast ljudstva.Obišči https://t.co/6vyjVSY7Tq. Ne bodo nas utišali! pic.twitter.com/q8K3mMNdQ4
— Levica (@strankalevica) November 27, 2020