V UKC Maribor število covidnih bolnikov stabilno, povečujejo se potrebe po intenzivni terapiji

V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor so razmere glede števila sprejetih bolnikov s covidom-19 trenutno relativno stabilne, je danes povedal strokovni direktor Matjaž Vogrin. Število bolnikov po njegovih besedah v zadnjih dneh in tednih nekoliko niha, vseeno pa narašča število tistih, ki potrebujejo intenzivno terapijo.

Nihajoče številke hospitaliziranih

V mariborski bolnišnici je danes skupaj 55 covidnih bolnikov, intenzivno terapijo zagotavljajo 24 bolnikom, kar je po Vogrinovih besedah največ v zadnjem obdobju. Med slednjimi, v povprečju starimi 66 let, je le en polno cepljen proti covidu-19, še en z enim odmerkom, vsi ostali pa doslej še niso bili cepljeni.

Za bolnike, ki potrebujejo intenzivno nego, so imeli pred epidemijo covida-19 na voljo 27 postelj, zdaj so jih dodali še 24.

“To je velik organizacijski in kadrovski napor. Samo na ta delovišča je trenutno razporejenih 180 ljudi, od tega 42 zdravnikov, kar pomeni skoraj desetino vsega našega kadra. Zaradi takšnih potreb prihaja do zmanjšanja ostalih programov, še vedo pa smo doslej uspeli realizirati 90 do 95 odstotkov načrtovanih aktivnosti,” je povedal Vogrin.

Pričakovanja vodstva bolnišnice glede odpovedi operacij zaradi kadrovskih in prostorskih težav so se za zdaj izkazala za nekoliko preveč pesimistična, saj so pričakovali, da bodo samo prejšnji teden odpovedali okoli 200 operacij, a so jih nato le 41.

Opazno zvišanje respiratornih težav pri otrocih

Po besedah predstojnika klinike za pediatrijo Jerneja Dolinška lani teh težav ni bilo, saj so bili tudi otroci večinoma zaradi zaprtja vrtcev in šol doma, medtem ko letos prihaja do relativno pospešenega prenosa okužb že zelo zgodaj jeseni.

Kljub temu v Mariboru tako hudih težav kot v nekaterih drugih delih Slovenije še ne beležijo, je pa pri njih nekaj majhnih otrok z respiratornim sincicijskim virusom (RSV), ki so odvisni od kisika. Čeprav se dnevno srečujejo z otroki, ki so okuženi z novim koronavirusom, gre po njegovih besedah na srečo v večini primerov za blažje okužbe, ki jih obravnavajo ambulantno.

“Dodatno so naše zmogljivosti obremenjene zaradi oskrbe starejših otrok z okužbami, saj smo glede na prostorsko stisko infektologov z začetkom epidemije nase prevzeli tudi skrb zanje,” je povedal Dolinšek. Opozoril je še na naraščajoče število otrok in mladostnikov s psihičnimi težavami. Zdaj je pri njih na voljo 13 mest za tovrstne bolnike, na oddelku pa jih imajo 15, medtem ko mnogi še vedno čakajo v vrsti za sprejem.

Vogrin je še povedal, da je bilo v UKC Maribor doslej cepljenih 18.000 ljudi, od tega okoli 3000 s cepivom Janssen, analize pa so stranske učinke pokazale v približno dveh do treh odstotkih. Pri tem je poudaril, da niti en primer ni bil takšen, da bi terjal hospitalizacijo.