Obnovljivi viri energije so v letu 2023 dosegli pomemben mejnik, saj so po podatkih Ember, raziskovalne skupine s sedežem v Londonu, prvič presegli 30-odstotni delež v svetovni proizvodnji električne energije. Ta dosežek predstavlja pomemben preobrat v smeri trajnostnejše energetske prihodnosti in pomeni opazno zmanjšanje odvisnosti od fosilnih goriv.
Glavni gonili te rasti sta bili sončna in vetrna energija, ki sta v zadnjih letih zabeležili izjemno rast. Sončna energija je že 19. leto zapored najhitreje rastoči vir električne energije, v letu 2023 pa je k svetovni oskrbi z elektriko prispevala več kot dvakrat toliko nove zmogljivosti kot premog. Vetrna energija ji sledi kot drugi največji vir nove električne energije.
Čeprav so hidroelektrarne in drugi obnovljivi viri energije v preteklih dveh desetletjih igrali pomembno vlogo pri rasti obnovljivih virov, se je njihov delež v zadnjem času nekoliko zmanjšal. To je delno posledica sušnih razmer v nekaterih regijah, ki so vplivale na proizvodnjo hidroelektrarn.
Podatki iz 80 držav
Poročilo temelji na podatkih iz 80 držav, ki pokrivajo 92 % svetovnega povpraševanja po energiji. To pomeni, da so trendi, predstavljeni v poročilu, reprezentativni za globalno sliko in ponujajo prepričljiv dokaz o napredku obnovljivih virov energije v smeri prevlade v svetovnem energetskem miksu.
Dober znak za prihodnost
Dosežek 30-odstotnega deleža obnovljivih virov energije je pomemben mejnik na poti k trajnostnejši energetski prihodnosti. Naraščajoča vloga sončne in vetrne energije ter zmanjšanje odvisnosti od fosilnih goriv sta dobra znaka za okolje in podnebne cilje. Poročilo Ember daje upanje, da bomo lahko v prihodnjih letih dosegli še večji napredek pri prehodu na čistere in bolj trajnostne vire energije.