Med pandemijo covida-19 se je precepljenost otrok za skoraj vsa rutinska cepljenja znižala, razen precepljenost proti mumpsu, ošpicam in rdečkam.

Epidemija in spremljajoči ukrepi so imeli na izvajanje cepljenj velik vpliv. Dodatno pa so številne starše prestrašile tudi proticepilske akcije.

Tudi Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) opozorja na globalni upad stopnje cepljenja in potrebo po tem, da se nadoknadijo morebitni izpuščeni odmerki cepiva, še posebej pri otrocih.

Ključna je tudi zadostna precepljenost, da bi lahko zaščitili tiste, ki zaradi bolezni ali zdravstvenega stanja ne sme biti cepljen.

Mi imamo v Sloveniji vzpostavljen program obveznega cepljenja, ki predvidi, s katerimi cepivi naj bi bili otroci in odrasli cepljeni. Tako poznamo devet obveznih cepljen, tri cepljenja, ki so na voljo in so plačana s strani zavoda za zdravstveno zavarovanje in potem imamo še tri cepljenja, ki so popolnoma samoplačniška.

Tako je cepljenje en največjih dosežkov v medicini in farmaciji, s katerim smo dosegli, da nas bolezni, kot so ošpice, mumps, rdečke, davica, tetanus, oslovski kašelj in otroška paraliza, ne ogrožajo več.