Romi po vsem svetu praznujejo svoj mednarodni dan, 8. april. Ta pomemben datum izvira iz leta 1971, ko so na prvem svetovnem kongresu v Londonu Romi enotno sprejeli ime za vse pripadnike tega naroda. Na ta dan so prav tako potrdili svojo skupno identiteto, romsko zastavo in himno.
V Sloveniji je Zveza Romov Slovenije ob tej priložnosti pripravila osrednjo prireditev v Murski Soboti. Predsednik zveze, Jožek Horvat Muc, je izpostavil, da je položaj Romov v Sloveniji v primerjavi z drugimi državami Evropske unije razmeroma dober. Kljub temu ostajajo izzivi, kot so komunalno neurejena romska naselja, izobraževanje romskih otrok in zaposlovanje odraslih Romov.
Horvat Muc je opozoril tudi na širše težave, s katerimi se soočajo Romi v Sloveniji. Med njimi so sovražni govor in diskriminacija. Izpostavil je potrebo po sistemskem pristopu k reševanju romskih vprašanj v državi. Predsednik zveze si želi večje politične participacije Romov, kar pa je po njegovem mnenju odvisno predvsem od politične volje v državi.
V Sloveniji živi približno 12.000 Romov, njihova zgodovina bivanja na slovenskih tleh pa sega 500 let nazaj. Največ romskih skupnosti je v Prekmurju, na Dolenjskem, v Posavju in Beli krajini. Ob mednarodnem dnevu Romov po vsem svetu potekajo številni dogodki, namenjeni praznovanju romske kulture in identitete ter ozaveščanju širše javnosti o izzivih, s katerimi se Romi srečujejo.