V zadnjih statističnih podatkih Eurostata je opaziti raznolikost gibanja industrijske proizvodnje v območju z evrom in EU. Medtem ko je na mesečni ravni v marcu industrijska proizvodnja v območju z evrom okrepila za 0,6 odstotka, v EU pa za 0,2 odstotka, je Slovenija izstopala s padcem za 5,9 odstotka, kar je največ med državami članicami.
Mesečne spremembe v proizvodnji
Proizvodnja dobrin za vmesno porabo je na mesečni ravni v območju z evrom upadla za 0,5 odstotka, medtem ko je proizvodnja energije za 0,9 odstotka. Nasprotno pa se je za odstotek povečala proizvodnja investicijskih dobrin. V EU je opazen podoben trend, saj je proizvodnja dobrin za vmesno porabo padla za 0,5 odstotka, energije za 0,2 odstotka, medtem ko se je proizvodnja investicijskih dobrin povečala za 0,7 odstotka.
Mesečne rasti in padci med državami
Med državami članicami so največje mesečne rasti dosegale Irska (+12,8 odstotka), Belgija (+6,8 odstotka) in Luksemburg (+4,5 odstotka). Po drugi strani so največje padce zabeležile Slovenija (-5,9 odstotka), Poljska (-5,1 odstotka) in Danska (-4,3 odstotka).
Letne spremembe v proizvodnji
Na letni ravni se je proizvodnja dobrin za vmesno porabo v območju z evrom zmanjšala za 2,3 odstotka, energije za 3,5 odstotka. V EU pa so se te številke gibale pri 2,2 odstotka za dobrine za vmesno porabo in 2,6 odstotka za energijo. Proizvodnja investicijskih dobrin se je na letni ravni povečala tako v območju z evrom (1,8 odstotka) kot v EU (1,5 odstotka). Vendar pa je proizvodnja trajnih dobrin doživela občuten padec, in sicer za 8,3 odstotka v območju z evrom in 7,5 odstotka v EU. Podoben trend je bil tudi pri netrajnih potrošnih dobrinah, kjer je padec znašal 7,0 odstotka v območju z evrom in 5,1 odstotka v EU.
Največje padce na letni ravni so imele Finska (-7,7 odstotka), Bolgarija (-7,6 odstotka) in Avstrija (-7,0 odstotka), medtem ko so največje rasti zabeležile Irska (+37,0 odstotka), Ciper (+8,5 odstotka) in Romunija (+3,5 odstotka).
Skupaj lahko ugotovimo, da so gibanja v industrijski proizvodnji med državami članicami raznolika, z nekaterimi državami, kot je Slovenija, ki se soočajo z izzivi glede proizvodnje v primerjavi z drugimi državami z višjimi rastmi. Te statistike bodo pomembne za nadaljnje ekonomske analize in strategije tako na ravni posameznih držav kot tudi na ravni EU.