Gospodarsko razpoloženje se je v Sloveniji januarja malenkost izboljšalo. Vrednost kazalnika gospodarske klime je bila po podatkih statističnega urada pri -7,1 odstotne točke, kar je 2,2 odstotne točke višje kot decembra.
K zvišanju vrednosti prispevali vsi kazalniki
Kazalnik zaupanja v predelovalnih dejavnostih se je okrepil za 1,5 odsotne točke, kazalnik zaupanja v storitvenih dejavnostih za 1,3 odstotne točke, kazalnik zaupanja v gradbeništvu in kazalnik zaupanja med potrošniki pa sta zrasla po 0,1 odstotne točke. Vpliv kazalnika zaupanja v trgovini na drobno pa je bil nižji za 0,7 odstotne točke.
Na letni ravni se je medtem vrednost kazalnika gospodarske klime v primerjavi s prvim lanskim mesecem znižala za 11,1 odstotne točke. Na letno znižanje so vplivali vsi kazalniki, razen kazalnika zaupanja v predelovalnih dejavnostih. Slednji je bil višji za 2,5 odstotne točke.
📈Napoved
Ob koncu leta ob slabi epidemiološki sliki nadaljevanje zaostrenih gospodarskih razmer. Podrobnosti v danes objavljeni publikaciji Gospodarska in finančna gibanja, januar 2021 👉 https://t.co/PaNxoJoapi#BankaSlovenije #GospodarskaFinančnaGibanja pic.twitter.com/X2sswgzEji— Banka Slovenije (@BankaSlovenije) January 12, 2021
Kazalnik gradbeništva navzgor, trgovine navzdol
Statistični urad je v ločenem sporočilu zapisal, da se je kazalnik zaupanja v gradbeništvu ter predelovalnih in storitvenih dejavnostih januarja zvišal, medtem ko se je v trgovini na drobno znižal. Podjetja pri njihovem poslovanju omejujejo negotove gospodarske razmere, slabi vremenski pogoji in koronavirus.
Vrednost kazalnika zaupanja v predelovalnih dejavnostih je bila januarja za štiri odstotne točke višja kot decembra in za pet odstotnih točk višja od dolgoletnega povprečja. Na letni ravni je bila vrednost kazalnika višja za šest odstotkov.
Vrednost kazalnika zaupanja v gradbeništvu je bila januarja za dve odstotni točki višja kot decembra, od vrednosti januarja lani pa je bila za štiri odstotne točke nižja, vendar še zmeraj višja od dolgoletnega povprečja (za 14 odstotnih točk).
Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo je pripravilo zajeten program razvojnih spodbud za leto 2021, ki vključujejo tako nepovratna, kot povratna sredstva, s katerimi bo prispevalo h gospodarskemu okrevanju po zaključku epidemije.https://t.co/n5v5LQpaMS pic.twitter.com/X0gzrab9Fs
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) January 10, 2021
Štirje poglavitni omejitveni dejavniki
Največ podjetij v gradbeništvu je kot glavni omejitbveni dejavnik v svoji dejavnosti navedlo slabe vremenske razmere (40 odstotkov oz. 21 odstotnih točk več kot v prejšnjem četrtletju). Sledili so velika konkurenca v dejavnosti (26 odstotkov oz. šest odstotnih točk manj), koronavirus (25 odstotkov oz. 10 odstotnih točk več) in nezadostno povpraševanje (23 odstotkov oz. enako kot v prejšnjem četrtletju).
Vrednost kazalnika zaupanja v storitvenih dejavnostih je bila medtem januarja letos za štiri odstotne točke višja kot v decembra, hkrati pa za 26 odstotnih točk nižja od vrednosti v januarju 2020 in za 18 odstotnih točk nižja od dolgoletnega povprečja.
Tudi v storitvenih dejavnostih je delo v največ podjetjih najbolj oteževal koranavirus (38 odstotkov podjetij oz. tri odstotne točke več kot v prejšnjem četrtletju), takoj za njim pa nezadostno povpraševanje (34 odstotkov oz. 1 odstotno točko manj). Poslovanje v 26 odstotkih podjetij je po njihovi oceni potekalo brez ombejitev (kar je za eno odstotno točko manj kot v prejšnjem četrtletju).