Slovensko gospodarstvo je od leta 2015 naredilo preboj, ki se je vse do koronakrize odražalo v visoki gospodarski rasti, zmanjšanju brezposelnosti in proračunskem premiku iz deficita v presežek. Ministrstvo za gospodarstvo si je tako že pred koronakrizo zadalo cilj, da bi v naslednjih letih dvignilo dodano vrednost na zaposlenega.
Kot je že red časom napovedal minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek so si na ministrstvu že konec lanskega leta zadali cilj, da v desetih letih prepolovijo zaostanek v dodani vrednosti, ki naj bi po njegovih podatkih znašala nekaj več kot 44 tisoč, kar je skoraj polovica manj kot v Avstriji, kjer dosegajo 80 tisoč evrov dodane vednosti na zaposlenega.
A dvig dodane vrednosti je proces, ki za seboj potrebuje jasno strategijo. A primerjava z Avstrijo je skoraj nemogoča, saj je sistemsko učinkovitejši sistem, ki ščiti lastno gospodarstvo. Pomemben vidik je tudi avtomatizacija, za katero bo potrebno veliko gospodarskih spodbud.
Gospodarska zbornica Slovenije je v letu 2018 predvidela gospodarski program za novo vlado, ki je že do leta 2025 in naprej predvidela: dvig dodane vrednosti na 60.000 evrov na zaposlenega in rast izvoza na 50 mrd evrov. A to je bilo pred koronakrizo, ki je gospodarstvu postavila nove prioritetne izzive.