CureVac je konec junija sporočil, da je učinkovitost njihovega kandidata za cepivo prve generacije manjša od nekaterih drugih cepiv. V začetku julija je biotehnološko podjetje domnevalo, da bo Ema kljub nizki učinkovitosti odobrila cepivo.
Cepivo CureVaca je po končni analizi pokazalo 48-odstotno učinkovitost proti covidu-19 pri vseh starostnih skupinah, kar pomeni, da je bistveno manj učinkovito kot druga cepiva mRNA. Podjetje sedaj želi s svojim britanskim partnerjem GlaxoSmithKline (GSK) osredotočiti na razvoj novega cepiva proti covidu-19.
“Globalni boj proti pandemiji se nadaljuje. Spremenile so se zahteve po učinkovitosti za spopad z virusom in pojavile so se nove različice,” je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal direktor CureVaca Franz-Werner Haas. Dodal je, da bo podjetje uporabilo znanje, ki ga je dobilo pri prvem kandidatu za cepivo.
Sledi naprednejša druga generacija cepiva
CureVac je z Evropsko unijo vnaprej sklenil pogodbo za 450 milijonov odmerkov cepiva, ko bi to dobilo odobritev Eme. Po navedbah CureVaca bo sedaj ta pogodba prenehala veljati. Dodali so, da ostajajo v pogovorih z Evropsko kobmisijo o cepivu druge generacije.
CureVac so ustanovili pred 21 leti na temelju akademskega raziskovalnega projekta univerze v Tübingenu. Podjetje so ustanovili nemški biolog Ingmar Hoerr, ki velja za pionirja na področju tehnologije mRNA, francoski raziskovalec Steve Pascolo ter Florian von der Mülbe v sodelovanju z nemškima profesorjema Hansom-Georgom Rammenseejem in Güntherjem Jungom.