Tudi letos bodo v Zdravstvenem domu dr. Adolfa Drolca Maribor izvedli akcijo cepljenja proti klopnemu meningoencefalitisu po znižani ceni. Cepljenje v okviru akcije Zdravo v naravo bo letos potekalo 15. maja v mariborskem Mestnem parku, z namenom preprečevanja prevelike gneče, pa se bo na cepljenje potrebno prijaviti.

V mariborskem Zdravstvenem domu to akcijo izvajajo že od leta 2012, vsako leto pa se za cepljenje odloči veliko ljudi. Lani so tako, kljub epidemiji novega koronavirusa, cepili več kot 2200 ljudi. Prijave na cepljenje bodo v ZD dr. Adolfa Drolca Maribor začeli sprejemati takoj po prvomajskih praznikih.

Ne podcenjujte drobnega insekta

Klopni meningoencefalitis (KME) je virusna bolezen osrednjega živčevja, ki je v Sloveniji endemična. Bolezen ogroža predvsem ljudi, ki se v obdobju aktivnosti klopov zadržujejo v naravnih žariščih bolezni.

V Evropi so, poleg Slovenije, države z naravnimi žarišči KME še Avstrija, Švica, Nemčija, Madžarska, Poljska, Češka, Slovaška, Rusija, pribaltske in nekatere skandinavske države, pojavljajo pa se tudi nova žarišča. Obolevnost za KME je v posameznih žariščih Evrope in tudi po državah zelo različna, Slovenija spada med države z najvišjo obolevnostjo za KME v Evropi. V zadnjem desetletju je za KME v Sloveniji zbolelo povprečno 250 oseb letno.

Bolezen se prične po inkubaciji, ki traja najpogosteje 7-14 dni po vbodu klopa. Okrog tretjina bolnikov vboda klopa ne opazi. Značilna bolezen poteka dvofazno; prvo obdobje bolezni se kaže kot kratka neznačilna vročinska bolezen, ki traja ponavadi 2 – 4 dni, z mišičnimi bolečinami, utrujenostjo, glavobolom. Sledi obdobje brez simptomov, ki traja nekaj dni do tri tedne. Drugo obdobje bolezni se izraža z znaki prizadetosti osrednjega živčevja, ki se kažejo kot visoka vročina s hudim glavobolom, včasih s slabostjo in bruhanjem, lahko se pojavi celo nezavest in smrt. Smrtnost pri bolnikih s KME je 0,5 % do 2 %.