spot_img

Slovenija s porazom proti Rusiji zapravila vse možnosti za nastop na mundialu v Katarju

V zadnjem tednu

- Oglas - spot_img

V 8. krogu kvalifikacij za uvrstitev na Svetovno prvenstvo 2022 v Katarju sta se v Ljudskem vrtu pomerili reprezentanci Slovenije in Rusije. V uvodu srečanja so bili Slovenci nevarnejši tekmec v napadu, Ruse pa so presenetili predvsem z visokim “presingom”. Matjaž Kek se je sicer odločil od 1. minute priložnost ponuditi Andražu Šporarju, večina nogometne javnosti pa je pričakovala drugače, z Benjaminom Šeškom v vlogi klasičnega napadalca.

Kljub razveljavljeni enajstmetrovki dva gola Rusije

V 10. minuti je z izjemnim driblingom rusko obrambo izigral Josip Iličić, a si je poslal nekoliko predolg predložek, zato je Matvey Safonov lahko pravočasno posredoval z obrambo. V 13. minuti so Rusi preko Fedora Smolova prišli do enajstmetrovke, ob domnevnem prekršku Jana Oblaka. Sodniška odločitev ni obveljala, razveljavil ga je sistem VAR. Slovencev situacija v kazenskem prostoru ni vrgla iz ritma, prav nasprotno. Jure Balkovec je z natančno podajo v kazenskem prostoru našel Andraža Šporarja, a je slednji streljal preslabo, z obrambo se je izkazal Safonov.

Josip Iličić vrnil Slovenijo v igro

V nadaljevanju srečanja so gostje prevzeli terensko premoč na igrišču, posledično so si pripravili nekaj pol priložnosti, po strelu Zelimkhan Bakaeva pa je moral posredovati Jan Oblak. V 25. minuti pa šok v Ljudskem vrtu, iz prostega strela je podajal Daniil Fomin, z glavo pa natančno zadel Igor Diveev, 0-1. Slovenci so ob uvodnem zadetku Rusije vidno padli v igri , kar je slednja izkoristila in kaznovala nezanesljivost slovenske obrambe, zadetek je dosegel Georghiy Dzhikiya, 0-2.

Ko se je zdelo, da je Slovenija že v izgubljenem položaju, sta odlično sodelovala Žan Karničnik in Josip Iličič, žoga je prišla do Šporarja, ki jo je nastavil Iličiću, ta pa je iz roba kazenskega prostora z diagonalnim plasiranim strelom znižal na 1-2. Rezultat se do izteka prvega polčasa ni več spreminjal, ostalo je pri 1-2 za Rusijo.

Pritisk Slovenije brez pravega učinka

Drugi polčas so za odtenek bolje odprli Rusi, a do resne priložnosti niso prišli. Matjaž Kek pa se je kmalu odločil za prvo menjavo, Benjamina Verbiča je zamenjal 18- letni biser Benjamin Šeško. Rošada v napadu ni prinesla želenih učinkov, Slovenija ja bila v svojih napadih premalo konkretna in predvidljiva. Slovenci so sicer od 60. minute začeli vršiti visok pritisk na postavitev Rusov, a bili še naprej premalo odločni v zaključkih akcij.

Pritisk Slovenije se je iz minute v minuto stopnjeval, na drugi strani so gostje bili nevarni predvsem v protinapadih. Kek je drugič menjal v 72. minuti, Andraža Šporarja je zamenjal Domen Črnigoj. V nadaljevanju sta priložnost dobila še Luka Zahović in Žan Rogelj, ki sta zamenjala Adama Gnezdo Čerina in Žana Karničnika.

Resnih priložnosti do konca tekme nismo več videli, tako da je Slovenija izgubila tudi vse matematične možnosti za uvrstitev na Svetovno prvenstvo, ki bo v Katarju prihodnje leto. Slovenci tako velikega tekmovanja niso igrali že od Južne Afrike leta 2010.